naar homepage IKNLover deze site
tab bestellen & downloaden tab nieuws en agenda
cijfers & onderzoek | richtlijnen | werkgroepen | organisatie van zorg | revalidatie & nazorg | palliatieve zorg | opleiding | over IKNL
 
 

Pancreascentrum Oost Nederland

mail deze pagina print deze pagina

De zorg voor patiënten met pancreascarcinomen is voor oost Nederland gecentraliseerd in het UMC St. Radboud (Nijmegen). Het Pancreas Centrum Oost Nederland (PACON) komt elke donderdag samen om multidisciplinair  tot een optimale behandeling van tumoren uitgaande van de alvleesklier (pancreas) en de omgeving van de alvleesklier, de galwegen en twaalfvingerige darm (duodenum) te komen.  Vanaf 2012 wordt er gestart met een sneldiagnostiektraject pancreascarcinomen binnen het UMC St. Radboud. Dit betekent dat patiënten gemiddeld twee dagen worden opgenomen om de volledige diagnostiek rond te krijgen. Patiënten kunnen vanaf heden dus ook aangemeld worden zonder complete diagnostiek.

 

Informatie voor behandelaars/verwijzers

 

Aanmelding

Alle patiënten met een verdenking op een pancreascarcinoom (of tumoren van de nauw omliggende weefsels) en met een bewezen pancreascarcinoom kunnen worden aangemeld door middel van het aanmeldformulier.

Verwijzers kunnen op dit formulier aangeven welke onderzoeken reeds zijn verricht (let op: deze zijn dus geen vereiste voor aanmelding). Indien patiënten reeds aanvullend onderzoek hebben gehad, wordt u gevraagd alle gegevens op te sturen, de gegevens dienen voor woensdagmiddag 14u binnen te zijn.  

 

Bespreking

Elke donderdag middag vindt de PACON bespreking plaats. Alle patiënten die voor woensdagmiddag 14u zijn aangemeld worden multidisciplinair besproken. De volgende specialisten zijn bij deze bespreking aanwezig: chirurgen, MDL-artsen, radiologen, medisch oncologen en de casemanagers.

Tijdens deze bespreking zal bepaald worden welke onderzoeken patiënten dienen te krijgen. Indien de diagnostiek rond is wordt bepaald welke patiënten voor een exploratieve laparotomie en eventueel een pancreaticoduodenectomie (operatie volgens Whipple of pylorussparende pancreaticoduodenectomie) of pancreasstaartresectie in aanmerking komen. Indien de patiënt niet in aanmerking komt voor chirurgie zal er een advies worden gegeven over eventuele palliatieve therapie, de patiënt wordt indien gewenst terugverwezen naar de verwijzend specialist.

Ook reeds geopereerde patiënten worden opnieuw besproken indien de PA bekend is, voor hen zal een mogelijke adjuvante behandeling worden besproken.

 

Terugkoppeling

Na afloop van de bespreking wordt de specialist uit het verwijzend ziekenhuis door middel van een retourformulier (dit formulier wordt naar u gefaxt) op de hoogte gesteld van de besluitvorming en eventuele aanvullende behandeling. Waar nodig zal telefonisch overleg plaats vinden met de verwijzer.

 

Vervolg

Wanneer de patiënt in aanmerking komt voor het sneldiagnostiektraject zal direct na de PACON bespreking of de ochtend na de PACON bespreking contact worden opgenomen met de patiënt door een van de casemanagers. De maandag en dinsdag volgend op de PACON bespreking zal de patiënt na een gesprek op de polikliniek worden opgenomen op de Short stay unit voor de diagnostiek. Dinsdagmiddag zal er een gesprek met de chirurg volgen om de uitslagen te bespreken. Indien de patiënt in aanmerking komt voor een operatie, zal hij/zij direct een OK-datum meekrijgen  en aansluitend een gesprek hebben met de fysiotherapeut en de anesthesist (de target is om binnen 4 weken na de PACON bespreking te opereren).

Wanneer een patiënt niet voor een resectie in aanmerking komt, wordt verdere palliatieve behandeling in principe in het verwijzend centrum gecoördineerd en uitgevoerd. Indien gewenst door de verwijzend specialist kan deze verdere behandeling ook in het Pancreascentrum plaatsvinden.

Zo gauw de postoperatieve situatie het toelaat en indien gewenst door de patiënt kan terugplaatsing naar het eigen ziekenhuis plaatsvinden.

 

Registratie

Registratie van peri-, per- en postoperatieve gegevens vindt plaats in een centrale database. Hiermee vindt terugkoppeling plaats van de resultaten naar de verwijzende specialisten.

 

Het multidisciplinaire team

Het volgende multidisciplinaire team is bij de PACON besprekingen aanwezig:

  • - Prof. Dr. van Laarhoven (chirurg)
  • - Dr. van Goor (chirurg)
  • - Drs. van der Kolk (chirurg)
  • - Dr. Hermans (radioloog)
  • - Dr. Bisseling (MDL-arts)
  • - Prof. Dr. de Graaf (medisch oncoloog)
  • - Jacques Peters (casemanager)
  • - Marjolein Olde Hartman (casemanager)
  • - Yoen van der Linden (arts onderzoeker)

 

Meer informatie

Vragen? Neem contact op met het Pancreascentrum Oost Nederland (06 207 103 07 of 024 366 80 86; fax 084 21 52 322)
Klik hier voor de website van de afdeling Heelkunde en zie Oncoline voor de richtlijn pancreascarcinoom 

 

Log in
 
Aanmelden
Wachtwoord vergeten
Uw werkgroepen
Na inloggen verschijnen hier de werkgroepen waar u lid van bent.